Polska literatura – pomysły na nagrody książkowe

Trendy zmieniają się z roku na rok, ale książki od dawna pozostają świetnym pomysłem na prezent lub nagrodę w konkursie. W rodzimej literaturze nie brakuje dzieł, które idealnie się do tego nadają. Poniżej znajdziecie kilka propozycji bazujących na tym, co cieszy się obecnie dużą popularnością.

Na początek noblistka

W zeszłym roku Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla i dołączyła tym samym do innych wyróżnionych Polaków, czyli Henryka Sienkiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Trudno o lepszą rekomendację do zapoznania się z dziełami napisanymi przez pisarkę. Warto się w tym wypadku zainteresować takimi pozycjami jak “Bieguni” czy “Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Wielu czytelników za magnum opus Tokarczuk uważa jednak monumentalną (przeszło 900 stron!) powieść historyczną “Księgi Jakubowe”, której akcja toczy się na XVIII-wiecznym Podolu. Jej dzieła docenią entuzjaści poważnej literatury, którzy z pewnością nie pogardzą nagrodą tego typu.

Wiedźmin jest na fali

Twórczość Andrzeja Sapkowskiego od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. Został on zapoczątkowany przez serię gier z Geraltem z Rivii w roli głównej, które opracowało studio CD Projekt RED. Szczególnie tytuł “Wiedźmin 3: Dziki Gon” przyczynił się do ponownego wypromowania białowłosego zabójcy potworów w Polsce i za granicą, a popularność tę podtrzymał jeszcze serial z Henrym Cavillem, który stworzony został na zlecenie platformy Netflix. Patrzeć na sagę Sapkowskiego tylko przez pryzmat bazujących na niej produkcji byłoby oczywiście błędem, ale nie można ignorować ich sukcesów.

Cykl książek o Geralcie sprzedaje się znakomicie, można więc założyć, że przyciągnie także ewentualnych uczestników konkursu. Dobierając nagrody książkowe, warto postawić na samodzielne historie. Dzięki temu czytelnik nie będzie musiał znać innych pozycji, by zrozumieć lekturę. Dobrym wyborem będą zbiory opowiadań typu “Wiedźmin” czy “Miecz przeznaczenia” lub powieści “Sezon burz” oraz “Krew elfów” (pierwszy tom sagi).

Polacy uwielbiają Mroza

Trudno znaleźć obecnie autora, którego pisarska płodność idzie w parze z ogromną poczytnością. Jednym z nich jest z pewnością Remigiusz Mróz, który w ciągu roku wydaje 1-2 książki, w dodatku niemal każda z nich staje się bestsellerem. Tu znów pojawia się kwestia bycia na topie. Mróz słynie przede wszystkim z powieści kryminalnych, a to jeden z najpopularniejszych gatunków wśród czytelników. Nic dziwnego, że jego cykl o prawniczce Chyłce doczekał się serialu z Magdaleną Cielecką w roli głównej, a inne serie już czekają w kolejce do przeniesienia na mały ekran.

Fani dobrego kryminału w dużej mierze rozgrywającego się w sali sądowej z pewnością nie pogardzą kolejnymi tomami o wspomnianej bohaterce (“Kasacja”, “Zaginięcie”, “Rewizja” itd.). Dobrymi recenzjami cieszą się także losy komisarza Forsta (“Ekspozycja”) oraz ekscentrycznego Gerarda Edlinga (“Behawiorysta”, “Iluzjonista”). Takie nagrody książkowe (http://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-na-nagrody-szkolne) z pewnością przyciągną fanów do konkursu.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com